
Karmienie dziecka to ekscytująca przygoda zarówno dla malucha, jak i jego rodziców. Przyczynia się do rozwoju, odżywiania, dzielenia się i uczenia się. Kiedy przychodzi czas na wprowadzenie stałej żywności do diety dziecka można skorzystać z kilku metod dostępnych dla rodziców. Jedną z nich jest BLW, czyli Baby-led weaning. Spotkać można się także z jej polską wersją Bobas lubi wybór. Metoda ta pozwala na szybsze przejście z butelki do talerza. W tym artykule wyjaśnimy wszystko na temat BLW!
Co to jest metoda BLW?
Samodzielne karmienie, znane jako BLW polega na pozostawieniu niemowląt w całkowitej autonomii w zakresie jedzenia. Główną zasadą jest tutaj oferowanie dziecku pokarmów stałych, ale nie w postaci przecieru czy kompotu (oczywiście oprócz mleka matki lub mieszanki dla niemowląt). W ten sposób maluch samodzielnie, małymi paluszkami odkrywa kawałki różnych pokarmów.
Dlaczego warto wybrać metodę BLW?
Karmienie BLW pozwala na wcześniejsze zbadanie tekstury, kształtów, smaków i zapachów potraw. W ten sposób dziecko odkrywa jedzenie w jego prawdziwej postaci. Ponadto będzie dumne z jedzenia tych samych pokarmów, co inni członkowie jego rodziny, co jest idealne dla poczucia przynależności. Metoda BLW ułatwia również posiłki rodzicom. Pamiętaj jednak, że niektóre potrawy np. zbyt słone lub zbyt słodkie, a nawet smażone nie są odpowiednie dla niemowląt!
BLW doskonale wpływa na zdolności motoryczne oraz koordynację ręka-oko i usta. Maluch nauczy się również wcześniej żuć, a tym samym pomoże sobie w prawidłowym rozwoju żuchwy i budowy twarzy. Będzie też jadł we własnym tempie i dzięki temu będzie kontrolował swój głód. Kiedy karmisz dziecko łyżką, może zjeść o wiele więcej niż potrzebuje.
Jak poznać, że dziecko jest gotowe na metodę BLW?
Warto wiedzieć, że w wieku 6 miesięcy dziecko ma lepszą kontrolę nad ruchami ust i języka. Stawiając wtedy na wprowadzenie metody BLW konieczne jest jednak zapewnienie dziecku i sobie pewnych kryteriów. Przygodę z Baby-led weaning możesz rozpocząć:
- jeśli Twoje dziecko wie, jak obrócić głowę w obie strony,
- jeśli Twoje dziecko siedzi bez pomocy,
- jeśli Twoje dziecko porusza głową w górę i w dół,
- jeśli Twoje dziecko samo wie, jak wprowadzać jedzenie do ust.
Na wszystkie te pytania Twoja odpowiedź brzmi TAK? W takim razie Twoje dziecko jest gotowe do samodzielnego karmienia! Jeśli maluch nie ma jeszcze zębów nic nie stoi na przeszkodzie – jego szczęka i dziąsła pozwolą mu na żucie jedzenia. To właśnie pobudzi wzrost jego zębów.
Metoda BLW – czy dziecko zjada wystarczająco dużo?
Wraz z wprowadzeniem metody BLW dziecko zaczyna swoją badawczą przygodę z jedzeniem. Odkrywa różne kształty i faktury. Należy jednak pamiętać, że mleko matki lub mieszanka dla niemowląt pozostają podstawowym pożywieniem dziecka przez cały pierwszy rok jego życia. Pokarmy stałe są jedynie uzupełnieniem diety mlecznej.
Niektóre badania wykazały, że niemowlęta potrafią rozpoznać kiedy są jeszcze głodne: lepiej ssą, gdy potrzebują pokarmu i przestają, gdy są pełne. Potrafią samodzielnie regulować i dokonywać najlepszych wyborów.
Jakie jedzenie wprowadzić wraz z metodą BLW?
Przede wszystkim pokarm powinien być delikatny, ale nadal jędrny, aby nie rozgniatał się w dłoni dziecka. Kolejność wprowadzania pokarmów pozostaje taka sama jak w klasycznym rozszerzaniu diety.
Z owoców wybieramy te soczyste lub miękkie: banan, brzoskwinia, morela, awokado.
Z warzyw możemy zdecydować się na te z dużą zawartością wody jak ogórek, cukinia, kalafior, brokuły, bakłażan czy pomidor.
Pokarm powinien mieć wielkość zbliżoną do pięści dziecka, najlepiej w kształcie patyczkó
Jakich pokarmów unikać?
Surowe owoce i warzywa, takie jak jabłka, marchew, gruszki, a także nieobrane o grubej skórce w metodzie BLW są zakazane.
Chleb to także pokarm, którego nie należy podawać dzieciom. W rzeczywistości po zmieszaniu ze śliną chleb może tworzyć „lepką kulkę”, a tym samym powodować problemy trawienne.
Zdecydowanie odradza się spożywanie orzeszków ziemnych, orzechów włoskich, a nawet okrągłych, twardych i lepkich potraw.
Metoda BLW – o czym warto pamiętać?
Zapewnij maluchowi śliniaczek i specjalnie dostosowaną antypoślizgową tackę, a Twoje dziecko będzie gotowe do samodzielnego karmienia!