Nasz artykuł zaczniemy od rady CentrumBio:

Mleko matki to idealny pokarm dla niemowląt. Ale jeśli matka nie chce lub nie może karmić piersią, na rynku dostępnych jest wiele preparatów dla niemowląt*. Czasami trudno jest wybrać ten najlepszy dla dziecka. Produkty Bébé M są u nas po to, aby pomóc w wyborze odpowiednich i przede wszystkim wartościowych preparatów dla Twojego dziecka.

*Przypominamy, że tylko przetwory na bazie mleka zwierzęcego mogą nosić nazwę “mleko”.

Jak dobrać mleko odpowiednie do wieku dziecka? Różne rodzaje mleka dla niemowląt

Do około 4-6 miesiąca dieta dziecka składa się wyłącznie z mleka. Dlatego preparaty dla niemowląt, będące alternatywą dla mleka matki, są opracowywane w celu zaspokojenia potrzeb żywieniowych niemowląt w pierwszych miesiącach ich życia.

Większość preparatów dla niemowląt jest wytwarzanych z mleka krowiego, które zawiera laktozę. Jednak ważne jest, aby wiedzieć, że nie wszystkie te rodzaje mleka są dobrze tolerowane przez dzieci. W rzeczywistości coraz więcej niemowląt nie toleruje mleka krowiego.

W przypadku alergii, zaburzeń odżywiania, etyki i upodobań rodziców, czy po prostu dobrego samopoczucia dziecka, można postawić na preparaty roślinne dla niemowląt. Dostępna u nas marka Bébé M opracowała całą gamę preparatów dla niemowląt opartych na:

  • hydrolizacie ryżu,
  • bez mleka i soi,
  • bez laktozy, glutenu i oleju palmowego.

Przed wprowadzeniem jakichkolwiek preparatów żywieniowych do diety dziecka zalecamy skonsultowanie się z lekarzem pediatrą.

Różne potrzeby dziecka w zależności od wieku

Niezależnie od tego, czy podawane Twojemu dziecku mleko jest pochodzenia zwierzęcego, czy roślinnego, preparaty dla niemowląt są dostosowywane do wieku dziecka. Dlatego mamy do czynienia z mlekami z oznaczeniem:

  • 1 – odpowiadającymi niemowlętom w wieku od 0 do 4-6 miesięcy, 
  • 2 – dla wieku od 4-6 miesięcy do 12-18 miesięcy
  • 3 – dla dzieci wieku wzrostowym.

Nazywane również mlekiem dla niemowląt, mleko do 1 roku życia ma zastąpić mleko matki, jeśli matka nie może lub nie chce karmić piersią. Ta mieszanka jest zatem najbliższa składowi do mleka matki, dzięki czemu jest w stanie zaspokoić wszystkie potrzeby, których wymaga dziecko. Bébé M CentrumBio preferuje karmienie piersią przed wszystkimi innymi alternatywami. Jeśli jednak nie jest to możliwe oferujemy mieszanki dla dzieci dostosowane do różnego wieku.

Zaczynając od preparatu 1 od 0-6 miesiąca życia stopniowo możesz przechodzić na kolejne. Dostępne u nas produkty są głównym, płynnym składnikiem urozmaiconej diety dziecka. Stosowanie tych preparatów należy łączyć z innymi produktami spożywczymi. To jest rozwiązanie pomostowe.

Wraz z rozwojem dziecka normalne jest, że zmienia się skład odżywczy preparatów. Zawartość białka, żelaza i witaminy D3 jest wyższa niż w preparatach początkowych.

‘Mleko’ Bébé M 2 wzbogacone jest o:

  • EPA i DHA z ekstraktu z wodorostów – pozwala to na dostarczenie kwasów omega 3,
  • wszystkie witaminy – C, PP, B5, E, B2, A, B1, B6, B9, K, B8, D, B12,
  • minerały – fosforan wapnia, węglan wapnia, fosforan potasu, chlorek potasu, fosforan magnezu, tlenek cynku, siarczan miedzi, siarczan żelaza, siarczan manganu, jodek potasu, selenin sodu).

‘Mleko’  Bébé M 3 można wprowadzić od 10-12 miesięcy, kiedy dieta maluszka jest już dobrze zróżnicowana. Można je podawać do ukończenia 3 roku życia.

Oferujemy także alternatywę dla niemowląt od 10 miesiąca życia w postaci płatków zbożowych z odżywką białkową, preparat 3 w 1 składający się z białek, płatków zbożowych i naturalnych suplementów. Z naszą pomocą zaspokoisz wszystkie potrzeby swojego dziecka.

Przejście na żywność – rozszerzanie diety dziecka

Za radą swojego pediatry będziesz mogła rozpocząć rozszerzanie diety dziecka w wieku około 4-6 miesięcy. To czas, w którym Twój maluch odkrywa nowe smaki i tekstury. Będziesz musiała zacząć powoli, oferując delikatne przeciery, kompoty, owsiankę. Preparaty późniejsze lub inne alternatywy można wprowadzać butelką lub łyżeczką. Możesz również dodać preparaty zbożowe.

Nasza oferta to cała gama przetworów zbożowych bez mleka, glutenu i źródło wolnych węglowodanów dla niemowląt, które można wprowadzić podczas rozszerzania diety. W swoim składzie posiadają białka roślinne, witaminy oraz mają przyjemną konsystencję.

Jak zmienić mleko?

Aby sprawnie przejść z niższego preparatu na drugi warto zastosować technikę mieszania. Zaleca się zacząć od połączenia 1/3 nowego produktu z poprzednim, biorąc pod uwagę wartości odżywcze mleka w porcji. Następnego dnia można połączyć już połowę wyższego preparatu z niższym, a następnie podać już całą butelkę z nowym mlekiem. Zalecamy także zasięgnięcie porady pediatry, aby u Twojego dziecka dokonać zmiany na lepsze.