Czy wiesz, że małe dziecko może się wiercić, płakać, a nawet krzyczeć z bólu podczas problemów z trawieniem? Niestety są one liczne i niemal nieuniknione u wszystkich noworodków. Trawienie u dziecka staje się wówczas głównym problemem dla rodziców, którzy są bezradni w obliczu jego płaczu.

Bébé M i CentrumBio skutecznie radzą, jak poprawić trawienie i zapobiec wystąpieniu wszelkich dolegliwości z nim związanych. Przeczytaj nasz artykuł!

Jak zapewnić dziecku dobre trawienie?

Noworodek bardzo powoli przyzwyczaja się do jedzenia i przyswajania pokarmu. Na samym początku mleko jest dla niego zbyt płynne, a później poznaje ciepłe jedzenie w trakcie rozszerzania diety. Wystarczy dodać do tego trochę stresu i zmęczenia – właśnie te czynniki bardzo często prowadzą do problemów trawiennych. Wymioty i zwracanie pokarmu, bóle brzuszka, biegunka czy wręcz przeciwnie zaparcia, to główne dolegliwości, z jakimi boryka się dziecko w pierwszych miesiącach życia.

Jak diagnozujemy zaburzenia trawienia u dzieci?

Jest kilka znaków, na które trzeba zwrócić uwagę.

  • Wymioty – są bardzo częste w ciągu pierwszych sześciu miesięcy, ponieważ układ pokarmowy jest nadal delikatny. Z drugiej strony mogą być oznaką zaburzeń trawiennych sygnalizujących nietolerancję pokarmową lub alergię u dziecka.
  • Kolka i intensywny płacz – te dolegliwości pojawiają się zazwyczaj pod koniec doby i mogą potrwać nawet kilka dni.
  • Stolec – zarówno biegunka, jak i zaparcie może świadczyć o zaburzeniach trawiennych u dziecka.

Jak złagodzić dolegliwości trawienne?

Najważniejsze jest jedzenie, jakie podaje się dziecku, dlatego wybór mleka jest tutaj kluczowy. W rzeczywistości dieta dziecka to wyłącznie mleko, szczególnie w pierwszych miesiącach jego życia. Dlatego mleko matki jest idealnym pożywieniem dla niemowląt, ponieważ zostało opracowane tak, aby zaspokoić ich potrzeby żywieniowe.

Wiemy jednak, że wiele matek nie może lub po prostu nie chce karmić piersią. W takim przypadku bardzo ważny jest wybór wartościowej mieszanki dla dzieci. Zwykle mamy do czynienia z preparatami dla niemowląt przygotowanymi z mleka krowiego zawierającego laktozę. Enzym ten jest często źle tolerowany: jest jedną z przyczyn zaburzeń trawienia u dzieci. Dlatego lepiej jest postawić na mleko dla niemowląt na bazie składników roślinnych. Marka Bébé M opracowała całą gamę preparatów dla maluchów na bazie:

  • hydrolizatu ryżowego,
  • bez mleka i soi,
  • bez laktozy, glutenu i oleju palmowego.

Jest to unikalne podejście żywieniowe, w pełni ekologiczne i dostosowane do potrzeb niemowląt.

W wieku ok. 5 miesięcy większość rodziców decyduje się na rozszerzenie diety. W tym czasie warto pamiętać, aby podawać dziecku wystarczającą ilość pokarmów zawierających błonnik. Jest zalecany podczas trudnych zaparć. Z drugiej strony w przypadku biegunki należy regularnie podawać wodę mineralną, najlepiej tą słabo zmineralizowaną. Jeśli jednak objawy nie ustępują, wskazane jest skonsultowanie się z lekarzem pediatrą.

Właściwa pozycja przed i po karmieniu piersią lub butelką

Podczas karmienia piersią ważne jest, aby przyjąć dobrą postawę dziecka. Zapobiega to powstawaniu rozstępów u matki, a także złemu trawieniu u maleństwa. Jego ciało powinno być w jednej pozycji, a główka znajdować się w tej samej osi co reszta ciała. Po karmieniu piersią nie zaleca się układania dziecka bezpośrednio do łóżka. Ważne jest, aby trochę poczekać i położyć je nad ramieniem mamy lub taty tak, aby jego brzuszek dotykał piersi rodzica. Ta pozycja pomoże dziecku odprowadzić nadmiar gazów.

Jeśli dziecko pije z butelki, zaleca się, aby było jak najbardziej wyprostowane. Powinno wręcz siedzieć, a nie leżeć. Ważne jest, żeby dziecko robiło sobie przerwy i miało odpowiedni smoczek, aby karmienie było stosunkowo powolne. Podobnie jak po karmieniu piersią staraj się, aby zbyt szybko nie odkładać maleństwa do łóżeczka!

Masaże brzuszka dziecka

Jeśli Twoje dziecko ma zaparcia, kolisty masaż brzucha w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara wspomoże u niego trawienie. Możesz także założyć mu nóżki na brzuch, aby ułatwić odprowadzanie gazu.

Homeopatia, ziołolecznictwo i aromaterapia mogą również pomóc złagodzić problemy trawienne u niemowląt. Przed ich rozpoczęciem zalecamy jednak zasięgnąć porady lekarza.