
Cukier mleczny zwany laktozą, występujący w mleku, również w mleku matki ma bardzo cenne właściwości dla niemowlaków. Wspomaga prawidłową budowę tkanki mózgowej, wzmacnia wchłanianie magnezu, cynku i wapnia, korzystnie wpływa na rozwój flory bakteryjnej oraz stanowi źródło energii. W mleku matki znajduje się około 5-7 % laktozy.
Coraz częściej spotykamy się z nietolerancją laktozy u osób dorosłych, ale występuje również już u noworodków, jako nabyta. Dziecko odczuwa bardzo nieprzyjemne dolegliwości w jamie brzusznej. Skąd rodzice powinni wiedzieć, że to właśnie nietolerancja laktozy? Jakie są jej najczęstsze objawy u noworodków? W takim razie jaką żywność dla niemowląt wybrać? Odpowiedzi na te i kilka innych pytań znajdziecie w poniższym artykule.
Nietolerancja laktozy u niemowląt – jak ją rozpoznać?
Laktoza składa się z dwóch cukrów prostych – galaktozy i glukozy i musi być na te dwa cukru rozłożona, by mogła być przyswojona do organizmu. Za prawidłowe przyswajanie cukrów w organizmie jest odpowiedzialna laktaza naturalnie występująca w błonie śluzowej jelit. Jeśli występuje jej zbyt mało lub nie występuje w ogóle, laktoza nie może ulec rozłożeniu, lecz fermentuje. Skutkiem tego są gazy oraz wzdęcia, które podrażniają błonę śluzową jelit.
W wyniku czego dziecko doświadcza nieprzyjemnych dolegliwości, takich jak:
- ból brzucha,
- kolka,
- odgłosy przelewania się w brzuchu,
- wymioty,
- biegunka.
Objawy te zazwyczaj pojawiają się już po 2-3 godzinach od spożycia produktów mlecznych, ale w niektórych przypadkach mogą występować nawet kilkanaście godzin po spożyciu mleka.
To, jakie objawy występują u dziecka w dużej mierze zależy od stopnia nasilenia nietolerancji oraz od ilości spożytej laktozy występującej w mleku. Niekiedy będą to tylko wzdęcia i gazy, a w innym przypadku biegunka, wymioty, kolka itp. Dla maluchów spore zagrożenie stanowi biegunka oraz wymioty, które mogą skutkować odwodnieniem organizmu.
Zdiagnozowanie, czy występujące objawy są w 100% spowodowane nietolerancją należy uprzednio skonsultować z lekarzem prowadzącym. Najczęściej wykonuje się test polegający na odstawieniu produktów mlecznych z laktozą na około 2 tygodnie, a podawaniu produktów bez laktozy. W tym czasie należy bacznie obserwować malucha i sprawdzać, czy objawy nadal występują. Następnie ponownie podaje się produkty z laktozą. Jeśli w czasie dwóch tygodni objawy nie występowały, a po podaniu produktów z laktozą ponownie się pojawiły mówimy o nietolerancji laktozy. Jednak jeśli mimo odstawienia produktów z laktozą objawy nadal występowały, należy wziąć pod uwagę inne przyczyny, np. alergie pokarmowe, które również mogą być nabyte, a objawy są bardzo podobne.
Czym karmić niemowlaka, jeśli zdiagnozowano nietolerancję laktozy? Mieszanki dla dzieci
Najcenniejszym pokarmem dla niemowlaka bez wątpienia jest mleko matki. W niektórych przypadkach zdarza się, że karmienie dziecka z pewnych powodów nie jest możliwe, bądź dziecko cierpi na nietolerancję laktozy, która naturalnie występuje również w mleku matki. Co w takim razie podawać dziecku? Doskonale sprawdzi się żywność dla dzieci od La Mandorle, która w swoim składzie nie posiada mleka, czyli laktozy. Należy również zwracać uwagę na pokarm podczas rozszerzania diety dziecka, ponieważ laktoza znajduje się nie tylko w mleku, ale także w produktach mlecznych, jak śmietana, jogurty itp.
Zdrowa żywność dla niemowląt dostępna w sklepie Centrum bio została przygotowana z myślą o maluchach, które z różnych powodów nie mogą spożywać mleka matki, np. z powodu nietolerancji laktozy. Najlepsze mleko bez laktozy dla dzieci, czyli jakie? Jest w 100% ekologiczne, przygotowane ze składników pochodzących z rolnictwa ekologicznego. Powstałe na bazie mleka roślinnego stanowi doskonały zamiennik tradycyjnego mleka dla maluchów, którym doskwierają nieprzyjemne dolegliwości. Mimo wszystko należy pamiętać, by wybór mleka dla dziecka skonsultować z lekarzem prowadzącym.
Mleko dla dzieci bez laktozy – nasze propozycje:
W życiu każdego malucha przychodzi moment rozszerzenia diety. Dziecko jest gotowe na spożywanie kasz, warzyw i owoców – już nie tylko mleka. La Mandorle przygotowało żywność dla dzieci idealną na rozszerzenie diety niemowlaka- bez laktozy i bez glutenu, w 100 % eko. Z dodatkiem warzyw lub owoców pochodzących wyłącznie z upraw ekologicznych.
Wraz z rozwojem dziecka należy pamiętać, że laktoza występuje w produktach mlecznych, które często są dodawane do różnych dań oraz produktów takich jak pieczywo, ciastka i słodycze, lody, a nawet mięso. Dlatego tak ważne jest, by dokładnie czytać etykiety oraz sprawdzać skład. Ze względu na coraz częściej występującą nietolerancję laktozy oraz glutenu w sklepach można spotkać wiele produktów lactose free oraz gluten free oznaczone specjalnymi znaczkami.