Podczas pierwszych dni życia dla niemowlaka jego dieta to wyłącznie mleko. Jednak już od 5. miesiąca dziecko jest gotowe do rozszerzania diety. Faza ta odpowiada za wprowadzenie do diety niemowlęcia innych pokarmów niż mleko. To wtedy rodzice zadają wiele pytań: od jakiego jedzenia powinniśmy zacząć? Najpierw owoce, czy raczej warzywa? Nie stresuj się na zapas! Eksperci Bébé M i CentrumBio są tutaj, aby Ci pomóc!

Rozszerzanie diety u dziecka – kiedy zacząć?

Badania naukowe wykazały, że zróżnicowanie diety najlepiej rozpocząć w okresie od 4 do 6 miesiąca życia. W tym czasie układ pokarmowy dziecka przygotowuje się na pokarmy inne niż mleko matki lub mleko modyfikowane. Nasze wskazówki powiedzą Ci, czy dziecko jest już gotowe na rozszerzenie diety:

  • czy interesuje się jedzeniem innym niż mleko,
  • czy dobrze utrzymuje główkę i odpowiednio nią nią steruje,
  • czy chętnie otwiera usta do poznawania nowych smaków.

Zanim zaczniesz na własną rękę rozszerzać dietę swojego maluszka, nie wahaj się skorzystać z porady sprawdzonego pediatry.

Przeciery dla dzieci – jaki pierwszy podać dziecku?

Na samym początku warto zacząć od jednego warzywa, aby poradzić sobie z ewentualnymi alergiami pokarmowymi i nie odstraszać dziecka na samym początku jego smakowej drogi. Warto wiedzieć, aby odczekać 3 dni przed wprowadzeniem kolejnego warzywa. Można najpierw zaproponować warzywa o lekko słodkim smaku i kremowej konsystencji. Należą do nich:

  • marchewka,
  • batat,
  • czy kabaczek.

Następnie, gdy Twoje dziecko ma już około 8 miesięcy, możesz zaoferować mu przeciery i kompoty z połączeniami kilku składników.

Przeciery dla dzieci Bebe M

Marka Bebe M opracowała w tym roku dwa nowe produkty: Moje Pierwsze Puree i Mój Pierwszy Kompot. Jest to żywność dla dzieci:

  • bezglutenowa i bez laktozy,
  • wzbogacona algami Lithothamne i Spiruliną,
  • Która oferuje kompletną przekąskę, szybką w przygotowaniu i idealną do pobudzenia kubków smakowych dziecka.

Każdy przecież to formuła lekkostrawna i pozbawiona alergenów. Są to produkty idealne dla rodziców, którzy nie mają czasu na przygotowywanie pracochłonnych dań, ale chcą zapewnić dziecku zdrową żywność.

Jak podawać przeciery dla dzieci?

Przede wszystkim podaj je małą, zaokrągloną łyżeczką, a przede wszystkim elastyczną – aby nie zranić małych, dziecięcych dziąseł. Samego maluszka możesz umieścić w odpowiednim krzesełku lub po prostu wziąć na kolana. Oczywiście na początku może być zdezorientowany.

Jeśli Twoje dziecko odmawia jedzenia, radzimy podać inny pokarm o innej konsystencji niż przecier. W tym przypadku skłoń się ku kawałkom ugotowanych warzyw lub miękkich owoców – może wolałoby używać rąk, a nie łyżeczki.

Jak przygotowywać przeciery dla niemowląt?

Mleko matki lub mieszanka dla niemowląt pokrywają potrzeby żywieniowe dzieci do 5 miesiąca życia. Przystępując do rozszerzania diety ważne jest, aby podawać bardzo małe ilości – wystarczą od 2 do 3 łyżeczek. Kilka dni później możesz zwiększyć ilości o 5 łyżeczek. Chodzi o to, aby kontrolować głód swojego dziecka.

W przypadku preparatów Bebe M zaleca się 5 dawek od 150 ml do 180 ml mleka matki lub mleka następnego.